Aký druh materiálu je Kumon Japanese K Nie sú to staré texty, na ktoré by sa mal zamerať

2023-05-22

Japončina (jazyk)

t f B! P L

Pre akú triedu je Kumon Japanese K určený?

Kumon Japanese K zodpovedá stredoškolskej úrovni Kumon Japanese K. Materiály J, K a L sú rozdelené skôr podľa rozsahu štúdia než podľa úrovne triedy, pričom materiály J a K sa zaoberajú klasickou japončinou a materiály L čínskou literatúrou.

Okrem toho študenti, ktorí tieto materiály absolvovali v druhom ročníku nižšej strednej školy, môžu získať trofej ako "veľmi pokročilý žiak".

Aký druh materiálu je Kumon Japanese K?

Od Kumon Japanese A po I bol každý materiál rozdelený na I a II a na postup o jedno písmeno abecedy bolo potrebné vyplniť 400 výtlačkov; od Kumon Japanese J už nie je rozdelenie na I a II a počet výtlačkov na postup o ďalšie písmeno abecedy je 200.

Teraz si overme oficiálne informácie o materiáloch Kumon Japanese K.

Materiály Kumon Japanese K sú o stupeň vyššie ako materiály J, pokiaľ ide o "čítanie kritických textov na základe štúdia materiálu". Získať schopnosť presne pochopiť a zhrnúť argumenty (centrálne informácie) a dôkazy (periférne informácie) autora (kritika) vo vzťahu k vetám materiálu. Pestovať schopnosť "uchopiť argumentačný postup kritického textu a následne zhrnúť argumenty atď.".

Žiaci používajú antické texty ako materiál na pochopenie argumentácie kritických textov.

Antický text" je nástrojom na zlepšenie čítania s porozumením

Je pozoruhodné, že na spracovanie antických textov sa nekladie až taký dôraz.

V materiáloch K sa budeme naďalej zaoberať antickými textami ako v materiáloch J. Materiál sa zaoberá aj známymi dielami, ako sú Manyoshu a Kojiki. Vďaka tomu si uvedomujeme, že ide o staroveké texty, ale cieľom Kumonu v materiáloch K je neuvádzať, že ide o staroveké texty.

Príprava na skúšky zo starovekého japonského jazyka sa zvyčajne zameriava na slovnú zásobu a gramatiku, ale zdá sa, že Kumon to nemusí nevyhnutne zdôrazňovať. Ide o trend zdedený z materiálov J.

Namiesto toho sa kladie dôraz na "kritické čítanie založené na štúdiu materiálu".

V učebniciach Kumon sú ako súbor prezentované samotné staroveké texty a ich moderné preklady a vysvetľujúce texty.

Až do materiálu I sa čítali jednotlivé vety. Učili ste sa chápať vzťahy medzi vetami a súvetiami, odsekmi a paragrafmi a dešifrovať význam viet. Naproti tomu tu budete čítať viacnásobné vety. Je tu pôvodný text a je tu komentár. Schopnosť, ktorá sa tu vyžaduje, je pochopiť vzťah medzi jednotlivými textami.

V mnohých prípadoch sa kobun a kanbun často považujú za samostatné predmety z moderných textov. V japonskom jazyku Kumon sú však do učebných materiálov začlenené aj staroveké a čínske texty ako krok k zlepšeniu čítania s porozumením.

V materiáloch K sa text číta spolu s literatúrou.

Literatúra a kritické texty existujú oddelene. Aj keď je to v Kumon japončine nový koncept, v podobe kníh a článkov sa považuje za samozrejmosť. V podstate neexistuje nič také ako kniha bez prítomnosti literatúry.

H-materiály som už predtým opísal ako "učebné materiály, ktoré sa konfrontujú s náročnosťou čítania". Autorské zázemie alebo špecializácia v určitej oblasti štúdia, aj keď je text napísaný pre širokú verejnosť jednoduchým rozprávačským štýlom, vytvára jedinečné ťažkosti pri čítaní vzhľadom na nevyslovené predpoklady autora.

Inými slovami, text pre širokú verejnosť je text s menším počtom implicitných predpokladov. Je navrhnutý tak, aby aj tí, ktorí nemajú odborné znalosti alebo vedomosti o danej problematike, mohli pri čítaní textu do určitej miery porozumieť jeho obsahu.

Čím vyššia je však úroveň spracúvaného obsahu, tým viac je implicitných predpokladov. Keďže pri jednom texte sú desiatky odkazov a pri každom texte desiatky odkazov, od určitého štádia už neplatí, že "náhodou som poznal všetku literatúru = tiché predpoklady od začiatku".

Ak nepoznáte implicitné predpoklady od začiatku, budete sa musieť naučiť nové implicitné predpoklady z literatúry. Pochopenie jedného textu je spojené s čítaním viacerých textov.

Kritické čítanie založené na štúdiu materiálu" z J-materiálu je prvým krokom k čítaniu autorových osvojených textov.

Staré texty sú orientované na čítanie s porozumením. Zapamätanie si vedomostí na skúšky nestačí.

Na druhej strane treba mať na pamäti niektoré veci.

Najlepšie je neklásť prílišné nároky na osvojenie si vedomostnej stránky starých textov.

Staroveké a čínske texty v materiáloch J až L sú spracované len ako predmety na "kritické čítanie s porozumením na základe štúdia materiálu". Staroveké texty sú doplnené modernými prekladmi a vysvetľujúcimi textami a nevyžadujú nevyhnutne zapamätanie si vedomostí na čítanie s porozumením. Vedomostný aspekt je potrebné študovať samostatne pri štúdiu na skúšky.

Aspekt čítania s porozumením poskytuje významnú výhodu. Vďaka kontaktu s reprezentatívnymi dielami starovekej a čínskej literatúry s výkladom môžu totiž študenti získať predpokladané vedomosti o dielach a historickom pozadí, ktoré sa pri štúdiu na skúšku ťažko získavajú. V starovekej a čínskej literatúre, najmä v menej náročných pasážach, sa však čítanie s porozumením vyžaduje len zriedka a vedomostné otázky často tvoria väčšinu známok.

Z krátkodobého hľadiska nemusí učenie sa K-materiálu viesť k prekvapivo vysokým známkam.

Potreba čítať literatúru presahuje rámec prijímacích skúšok na univerzitu.

Čítanie a písanie s odkazom na literatúru je v podstate oblasť, ktorá sa rieši na univerzite. Je veľmi pravdepodobné, že práve na univerzite ste sa naučili citovať literatúru.

Okrem toho väčšina otázok na univerzitných skúškach zahŕňa čítanie jedného textu a je koncipovaná tak, aby sa obsah dal pochopiť len čítaním tohto textu. Dokonca ani otázky z japonského jazyka na Tokijskej univerzite nezahŕňajú čítanie viacerých pasáží, ale namiesto toho vyžadujú znalosť viacerých "implicitných predpokladov", rýchlosť čítania atď.

Preto pri úvahách o optimalizácii pre prijímacie skúšky na univerzitu je možné si myslieť, že učenie sa s K-materiálmi je prílišný pokrok. Je to zručnosť, ktorá bude užitočná po nástupe na vysokú školu, ale vo fáze prijímacích skúšok na vysokú školu nemusí byť nevyhnutne potrebná.

Schopnosť čítať literatúru je užitočná pri prijímacích skúškach na univerzitu.

Hoci schopnosť čítať literatúru je priamo mimo rámca prijímacích skúšok na univerzitu, existujú oblasti, v ktorých je táto schopnosť nepriamo užitočná.

Pri čítaní kníh pre širokú verejnosť sa v podstate len ťažko orientujete v odkazoch. Je to preto, lebo kniha je navrhnutá tak, aby ste ju mohli čítať bez toho, aby ste si to uvedomovali. Každá kniha má však originálnu bibliografiu a nové texty sú písané tak, aby rozvíjali argumenty bibliografie.

V materiáloch K je vzťah medzi textom a literatúrou prezentovaný veľmi jednoduchým spôsobom. Je to preto, lebo zatiaľ čo v knihe sú vo svete desiatky odkazov, v učebnom materiáli sú text a bibliografia v podstate jedna k jednej.

Preto pri prechádzaní materiálu vaše dieťa získa určitú predstavu o tom, ako je kniha alebo článok tvorený.

Samozrejme, nie je nevyhnutné vedieť, ako je kniha alebo článok tvorený. Text je možné pochopiť aj bez toho, aby ste to vedeli. Poznanie pôvodu textu však mnohonásobne prehĺbi pochopenie témy.

Keď vám naservírujú jedlo, nemusíte poznať ingrediencie ani šéfkuchára, aby ste ho ochutnali. Ak však poznáte pôvod prísad a minulosť šéfkuchára, môžete precítiť príbeh, ktorý sa skrýva za vznikom pokrmu, a hlbšie si ho vychutnať. To isté platí aj pre idolské piesne. Samotné počúvanie piesne si môžete vychutnať, ale ak sa dozviete o osobnosti idolu a jeho ceste k úspechu, môžete si pieseň vychutnať mnohonásobne viac. V práci sú cennejší ľudia, ktorí rozumejú pozadiu pokynov a dokážu sa pohybovať s určitou mierou flexibility, ako tí, ktorí len robia, čo sa im povie.

Rovnako aj poznanie pôvodu knihy alebo článku môže viesť k vyššej úrovni porozumenia.

Kľúčom k útoku na K-materiály je asertívna skúsenosť

Na základe uvedeného možno povedať, že kľúčom k úspechu v K-materiáloch je skúsenosť s presadzovaním sa.

Dôležitosť výstupu bola spomenutá pri vysvetľovaní materiálu G ako niečo podobné ako sebapotvrdenie: materiál G zavádza spojenia a vyžaduje schopnosť skladať dlhé vety, preto je výstup efektívny.

Sebapotvrdenie, ktoré sa spomína ako kľúčový bod v materiáloch K, má iný odtieň.

Vzťah medzi "textom a literatúrou" je vzťah, ktorý vidíme v každodennom živote.

Pri čítaní doterajšieho textu ste možno mali pocit, že čítanie textu aj literatúry je veľmi pokročilé. Tento vzťah medzi textom a literatúrou však neexistuje len v pokročilých textoch.

Keď napríklad vidíte v správach informáciu o tom, že nejaká celebrita má pomer, tweetnete, že podvádzanie je na nič. Ničím sa to nelíši od vzťahu medzi textom a literatúrou. Zdá sa, že mojej kamarátke sa ten chlapec páči. Heh, mne sa ten typ páči. Aj toto zostáva vzťahom faktu a názoru. Keď počujete slovo "odkaz", môžete sa cítiť obranne, ale to neznamená, že to, čo robíte, je niečo veľmi výnimočné.

Takže keď si zvyknete na jedinečnosť starovekých textov, je možné, že materiál K pochopíte ľahšie, ako si myslíte. Keď sa sťažujete alebo nadávate s kamarátmi alebo keď sa hráte s dospelými na tajné hry, môžete povedať, čo cítite a čo chcete urobiť. Ak budete mať veľa takýchto skúseností, uvedomíte si, že vyjadriť svoj názor na základe názoru alebo faktov niekoho iného nie je ničím výnimočným.

Príležitosti na sebapotvrdenie nájdeš v priateľských vzťahoch.

Rodičia môžu svoje deti pripraviť na príležitosti na výstup. Ak napríklad sledujete správy a požiadate svoje dieťa, aby vyjadrilo svoj názor na to, čo si myslí, môžete pre svoje dieťa vytvoriť príležitosť na vyjadrenie svojich myšlienok.

Počet asertívnych príležitostí, ktoré vznikajú v priateľských vzťahoch, sa však z hľadiska frekvencie nemôže porovnávať s tými, ktoré pripravujú rodičia. V jednej triede sú desiatky ľudí a počas prestávok a po škole je veľa času a spôsobov, ako tráviť čas. Denne sú totiž desiatky príležitostí vyjadriť, čo chcete, o kom si myslíte a aký je váš postoj.

Na to, aby ste dieťaťu tieto príležitosti poskytli, nepotrebujete nevyhnutne žiadne špeciálne povzbudenie od rodičov. Skôr je dôležitejšie, aby ste ich do toho príliš nezapájali. Keď ste sa už rozhodli, čo máte robiť a ako niekoho hodnotiť, nie je potrebné, aby vaše dieťa premýšľalo o vlastných názoroch. Potreba premýšľať o sebe vzniká preto, lebo ony a ich kamaráti majú právo rozhodovať o tom, čo majú robiť a ako sa pri tom majú cítiť.

Ak sa kladie dôraz na vstupné informácie, voľný čas, napríklad počas prestávok a po vyučovaní, by sa mal využiť na učenie. Efektívne využívanie času na skimming je základným spôsobom, ako si zabezpečiť čas na štúdium. Ak sa štúdium na skúšky začalo seriózne, proti tomuto prístupu nemožno nič namietať. Ak im však chcete dať možnosť presadiť sa, veľkú hodnotu má voľný čas, v ktorom nemajú pevne stanovené, čo majú robiť.

Premýšľajte o tom, na čo dieťa nepozná odpoveď.

Ak vaše dieťa postúpilo cez Kumon k materiálom K, nazbieralo už značné množstvo vstupných informácií. Doteraz prečítalo veľa textov a veľmi dobre rozumie tomu, čo hovoria dospelí. Ak sa ho opýtate na jeho názor na trochu zložitejšiu spoločenskú otázku, môže vám poskytnúť rozumný názor.

Keďže však majú veľa informácií, existuje len obmedzený počet situácií, v ktorých musia samostatne premýšľať. Ak poznáte odpoveď, nebudete mať možnosť premýšľať, aby ste získali odpoveď.

V ktorých oblastiach vaše dieťa, ktoré sa toho toľko naučilo, ešte nepozná odpovede? Premýšľanie o tom môže vrhnúť iné svetlo na to, čo sa často považuje za neefektívnosť alebo plytvanie z hľadiska vstupov.

QooQ